niedziela, 13 lutego 2022

Wilhelm II Dobry król Neapolu i Sycylii

 Ten, co na łuku pochyłości świeci,  

Patrz, oto Wilhelm! Jako ojciec dzieci,  

Płacze go naród, którego zła dola 

Skarży żyjących Frydryka, Karola;  

Jak sprawiedliwy król w niebie kochany,  

Widzisz po blasku, jakim jest odziany. 


Wilhelm II Dobry wstąpił na tron sycylijski w wieku zaledwie dwunastu lat, gdy jego ojciec Wilhelm I Zły zmarł w maju 1166 r. Młody król znajdował się pod opieką królowej matki Małgorzaty z Nawarry, wspieranej przez radę regencyjną złożoną z trzech członków: biskupa Syrakuz, Riccardo Palmer, notariusza Matteo d'Aiello i gaito Pietro. Królestwo Sycylii przechodziło trudny okresu wewnętrznych konfliktów z powodu szeregu sporów między baronami, duchowieństwem i ludem, prawdopodobnie również wzmocnionych łagodnym charakterem krola Wilhelma I. Dlatego też pierwszymi posunięciami regencji były próby pojednania między ludem a szlachtą. Udzielono także amnestii fiskalnych, niektóre wolne hrabstwa przekazano w lenno, a wygnanemu Tancredowi z Lecce i Robertowi z Loritello zezwolono na powrót do Królestwa.  



Chrystus koronuje Wilhelma II Dobry, mozaika z katedry w Monreale (XII wiek) 


W grudniu 1171 r. Wilhelm osiągnął wiek sprawny do samodzielnych rządów i został koronowany na króla. W 1174 r. Wilhelm wysłał flotę dowodzoną przez hrabiego Tankreda z Lecce na pomoc Amalrykowi, królowi Jerozolimy, z demonstracyjną akcją przeciwko Aleksandrii w Egipcie. W następnych latach flota sycylijska przeprowadziła liczne naloty na egipskie wybrzeża, bez szczególnej strategii podboju, celem wsparcia chrześcijańskich władców Ziemi Świętej. 

 

Ambicje cesarza Fryderyka I Barbarossy nie były niczym nowym. Już w latach 1173–1174 próbował złamać sojusz włoskich państw, ofiarując Wilhelmowi II Dobremu rękę jednej ze swoich córek (prawdopodobnie Beatrycze). Jednak plan się nie powiódł, ponieważ Wilhelm II Dobry nie chciał wystąpić przeciwko papieżowi. Nowa orientacja polityczna cesarza i rosnący dystans między Cesarstwem Bizantyjskim a Królestwem Sycylii mocno zmieniły układ sił między mocarstwami europejskimi i dały nadzieję na pozytywny wynik nowym próbom zbliżenia między Rzeszą a Sycylią. Korzyści z tego sojuszu były widoczne po obu stronach. Sojusz z Sycylią mógł zagwarantować cesarzowi większą swobodę działania w północnych Włoszech, podczas gdy Wilhelm II Dobry miał duże perspektywy podbojów kosztem Bizancjum, które teraz, po śmierci cesarza Manuela, przechodziło wewnętrzne trudności. Z pewnością w momencie zawarcia umowy nie można było jeszcze przewidzieć sukcesji Konstancji na tronie sycylijskim, a zatem pokojowej realizacji „antiquum ius imperii” na Sycylii. Na dworze królewskim w Palermo, zwolennikiem małżeństwa, był arcybiskup Gualtiero z Palermo, któremu sprzeciwiał się przede wszystkim wicekanclerz Matteo di Aiello. 




Wilhelm II Dobry poświęca Madonnie katedrę w Monreale, mozaika z katedry w Monreale

 

Nieudany projekt małżeństwa Wilhelma z bizantyjską księżniczką Marią, córką cesarza Manuela I Komnena, i następnie sprzeciw papieża Aleksandra III z 1173 r. wobec małżeństwa króla Sycylii z córką cesarza Fryderyka I Barbarossy. Zmusił Normanów do szukania innej partii na żonę dla króla Sycylii. W Palermo 13 lutego 1177 r. Wilhelm poślubił Joannę Plantagenet, siostrę króla Anglii Ryszarda Lwie Serce.  

Szansą na poszerzenie granic stworzyła śmierci cesarza Manuela I w 1180 r. i powstały zamęt w Bizancjum. 11 czerwca 1185 r. wojska sycylijskie zdobyły Durazzo. Następnie armia licząca 80 tys. żołnierzy (w tym 5000 rycerzy) pomaszerowała do Salonik, natomiast flota składająca się z 200 okrętów zaatakowała Wyspy Jońskie. W sierpniu Saloniki zostały zdobyte. Jednak 7 września 1185 r. nad Strymonem cesarz Izaak II Angelos pokonał najeźdźców. Normanowie natychmiast opuścili Saloniki. W 1189 Wilhelm II zawarł pokój z Bizancjum zwracając zajęte tereny. 

  

Wczesnym latem 1185 r. Wilhelm II Dobry odbył spotkanie w Troi, podczas której wielcy panowie królestwa, w tym Tankred z Lecce, Ruggero di Andria i wicekanclerz Matteo di Aiello, przysięgli, że uznają sukcesję swojej ciotki Konstancji, siostry ojca i córki Rogera II, w sytuacji, gdy Wilhelm II Dobry umrze bez bezpośrednich spadkobierców. 

Latem następnego roku Konstancja opuściła Palermo i udała się do Mediolanu, miejsca wybranego na ślub. Znamienne jest to, że stary antagonista polityki cesarskiej we Włoszech, komuna Mediolanu, poprosiła o zaszczyt zorganizowania ceremonii ślubu. Jest to oczywisty dowód nowego kierunku politycznego Fryderyka Barbarossy przypieczętowanego sojuszem między cesarzem a komuną z 11 lutego 1185 r. Wilhelm II Dobry osobiście towarzyszył Konstancji i jej spektakularnemu orszakowi złożonemu z ludzi, koni i mułów do Salerno. W Rieti Konstancja została powitana, przez cesarską delegację reprezentującą pana młodego, który pozostał w Niemczech, gdzie w Spirze brał udział w pogrzebie matki. W Foligno prawdopodobnie poznała cesarza. Przejeżdżając przez Piacenzę i Pawię (gdzie być może świętowała Boże Narodzenie) Konstancja w końcu przybyła do Mediolanu. 




Pogrzeb Wilhelma II Dobrego, z "Liber in honorem Augusti" 

 


W 1189 r. Wilhelm II Dobry, niemający bezpośrednich potomków, wskazał ciotkę Konstancję, jako swoją spadkobierczynię i zobowiązał szlachtę do złożenia przysięgi wierności, próbując w ten sposób rozwiązać problem niechęci możnych i duchowieństwa do jej męża Henryka Staufa. 18 listopada 1189 r. w Palermo zmarł Wilhelm II Dobry a Konstancja stała się królową Sycylii, jednak innego zdania byli możnowładcy sycylijscy, którzy królem obwołali jej kuzyna Tankreda z Lecce, ale o tym szerzej w tekście o Konstancji. https://historix-tours.blogspot.com/2021/07/konstancja-de-hauteville-cesarzowa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz