poniedziałek, 26 lipca 2021

Fryderyk II duński i Zofia meklemburska

20 lipca 1572 r. 37-letni król Danii i Norwegii Fryderyk II z dynastii Oldenburgów poślubił na zamku w Kopenhadze swoją 14-letnią kuzynkę Zofię z dynastii meklemburskiej.

 


  Fryderyk II duński i Zofia meklemburska

 

Zanim doszło do zawarcia związku między Fryderykiem a Zofią, król kochał się w Annie Hardenberg szlachciance będącej damą dworu królowej-matki Doroty. Romans musiał zostać przerwany, gdyż związek bezdzietnego króla z damą dworu był mezaliansem. Dostrzec tutaj można analogię do związku między Zygmuntem Augustem a Barbarą Radziwiłłówną.

  

Król Fryderyk II w 1559 r. przejął koronę, wciąż myślał o ożenku w celu wzmocnienia pozycji swojego kraju na arenie międzynarodowej. W latach 1563-64 szczególnie interesowała go córka cesarza niemieckiego Maksymiliana II Habsburga. Jednak do tego nie doszło. W latach 1569–1571 toczyły się rozmowy w sprawie zawarcia związku małżeńskiego z Małgorzatą pomorską, córką Filipa I z dynastii Gryfitów. Nie zakończyły się one małżeństwem,   gdyż kandydatka nie okazała się być tak piękna jak była przedstawiana na obrazie.

 


   Fryderyk II duński

 

Jak wynika z listu z 1569 r. Fryderyka do jego ciotki, księżnej Elżbiety meklemburskiej, król chciał teraz poślubić duńską szlachciankę. W grę mogła wchodzić tylko i wyłącznie Anna Hardenberg, którą otwarcie chciał poślubić wiosną 1571 r. Jednak życzenie to nigdy się nie spełniło w wyniku silnego sprzeciwu ze strony jego rodziny, zwłaszcza jego siostry Anny księżnej Saksonii, która mogła być również zaprzyjaźniona z samą Anną Hardenberg. Relacje między Fryderykiem a Anną były jednak bliskie i kiedy jesienią 1571 roku król zaręczył się ze swoją kuzynką Zofią meklemburską , martwił się, jak Anna otrzyma tę wiadomość. Kiedy zdał sobie sprawę, że wspiera ten związek, czuł się spokojny i zawarł małżeństwo z Zofią. Natomiast Anna Hardenberg poślubiła duńskiego szlachcica.

 

Mimo dużej różnicy wieku między Fryderykiem a Zofią oraz faktu, że król kochał inną kobietę, małżeństwo było bardzo udane. Król nieustannie nazywał swoją żonę „mint Soffye” (moją Zofią). Towarzyszyła królowi w podróżach po całym kraju, uczestniczyła w jego polowaniach i opiekowała się nim, gdy był chory, ale nigdy nie ingerowała w sprawy państwowe. Królowa była rozsądną i oszczędną gospodynią, która starannie dbała o wychowanie swoich dzieci.

 


    Zofia meklemburska

 

Z trwającego 14-lat małżeństwa Fryderyk II i Zofia doczekali się siedmiorga dzieci. Z wpisów w pamiętniku króla wynika, że zarówno żona, jak i dzieci są otoczone serdeczną uwagą. Hucznie obchodzono chrzciny niemowląt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna domowa w Norwegii w latach 1130-1240

 Tradycyjnie Harald I Pięknowłosy (Hårfagre) jest uważany za króla, który zjednoczył Norwegię uwieńczoną zwycięską bitwą w Hafrsfjördzie (da...