środa, 24 marca 2021

Śmierć Henryka V Grubego

 

11 listopada 1293 r. książę legnicki i wrocławski Henryk V Gruby (Brzuchaty) zażywał kąpieli w łaźni w pobliżu Wrocławia. Został wówczas napadnięty i uprowadzony przez spiskowców prowadzonych przez Lutka Pakosławica, którego ojciec Pakosław Zdzieszyc został ścięty z rozkazu księcia za morderstwo, którego dopuścił się na sąsiedzie. Henryka V Grubego przewieziono do Sądowla, a następnie do Głogowa, na dwór jego brata stryjecznego Henryka III Głogowczyka.

 

"Kronika książąt śląskich" w ten oto sposób mówi o wydarzeniach jakie miały miejsce u schyłku XIII wieku:

  

"Schwytawszy wspomnianego księcia posadzili go szybko na konia i narzuciwszy na niego lichy płaszcz owego dnia i nocą uprowadzili do miejscowości Sandwel, aby przekazać księciu Henrykowi (głogowskiemu). Ten odebrał go sam, odprowadził do Głogowa i zamknął w straszliwym więzieniu; chcąc go zmusić do uległości, rozkazał zrobić jakby skrzynię, z żelazną kratą, przez którą mógł oddychać i przyjmować pożywienie,drugi zaś podobnie dobrze zabezpieczony otwór pozostawił, żeby mógł przez niego wypróżniać się i trzymał go tak w więzieniu najokropniej przez prawie sześć miesięcy, że z jego ud i pleców wypełzła masa robactwa, zwłaszcza że nie mógł ani stać, ani siedzieć i ani nawet leżeć, umieszczony tak w ciasnocie. A po to był nękany tymi cierpieniami, żeby przez ból wymusić od niego miasta z ich okolicami [...]".

 

 

6 maja 1294 r. ta okrutna niewola zmusiła Henryka V Grubego do ustępstw terytorialnych na rzecz Henryka III Głogowczyka "to znaczy: Namysłów, Bierutów, Oleśnicę, Kluczbork, Byczynę, Wołczyn, Olesno, Chojnów i Bolesławiec [nad Prosną] rozdzielone przez granice swoje w pobliżu Legnicy na moście nad czarną wodą". Była to 1/3 księstwa wrocławskiego z czasów panowania ich brata stryjecznego Henryka IV Probusa, w praktyce prawie wszystkie terytoria leżące na prawym brzegu Odry. Ponadto Henryk V Gruby zobowiązał się wspomagać księcia głogowskiego przez najbliższe pięć lat przeciw wszystkim wrogom oraz zapłacić olbrzymi okup w wysokości 30000 grzywien srebra. Książę legnicko-wrocławski był zwolniony z posiłkowania księcia głogowskiego w wypadku jego walk z książętami polskimi, królem Czech, księciem jaworskim Bolkiem I Surowym, margrabiami brandenburskimi Ottonem i Albrechtem i księciem Anhaltu Albrechtem I. Henryk V Gruby" nawet po uwolnieniu zawsze był chory i póki żył, nigdy nie powrócił zupełnie do zdrowia". 22 lutego 1296 r. prawdopodobnie w Legnicy zmarł udręczony Henryk V Gruby  i został pochowany w klasztorze klarysek we Wrocławiu.

 


 Pieczęć z wizerunkiem księcia Henryka V Grubego

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna domowa w Norwegii w latach 1130-1240

 Tradycyjnie Harald I Pięknowłosy (Hårfagre) jest uważany za króla, który zjednoczył Norwegię uwieńczoną zwycięską bitwą w Hafrsfjördzie (da...