14 grudnia 1482 r. w Münsingen podpisano traktat zjednoczeniowy hrabstw Wirtembergii-Urach i Wirtembergii-Stuttgart. Obie części Wittembergii zostały ponownie połączone w jedno hrabstwo po trwającym 40 lat podziale obowiązującym od czasu traktatu z Nürtingen z 1442 r. Umowę zawarli między sobą bracia stryjeczni hrabiowie Eberhard V Brodaty i Eberhard VI Młodszy. Na podstawie zapisów umowy hrabia Eberhard V Brodaty przejął władzę w całej Wirtembergii i przeniósł swoją rezydencję z Urach do Stuttgartu, stolicy drugiej części podzielonego kraju. Natomiast Eberhard VI Młodszy został ustanowiony następca Eberharda V Brodatego.
Umowa została wynegocjowana z udziałem przedstawicieli stanów wirtemberskich i była prawnie wiążąca i była tak zwaną umową honorową, która zapewniała niepodzielność kraju i dziedziczność tronu na zasadach primogenitury w Wirtembergii.
Eberhard V Brodaty i Eberhard VI Młodszy
Traktat z Münsingen zapobiegł dalszej fragmentaryzacji Wirtembergii, a tym samym stworzył ważny warunek dla wyniesienia Wirtembergii do rangi księstwa już w 1495 r. Dzięki temu udało się zapobiec dalszemu rozkładowi politycznemu już i tak mocno okrojonej Szwabii.
Oprócz dwóch hrabstwa Wirtembergii-Urach i Wirtembergii-Stuttgart swoje pieczęcie pod umową złożyło dziewięć miast szwabskich: Stuttgart, Tybinga, Urach, Mömpelgard, Nürtingen, Kirchheim, Markgröningen, Schorndorf i Rosenfeld. Dzięki temu miasta odegrały ważną rolę w dziejach hrabstwa i stały się gwarantami jedności Wirtembergii. Udział miast w tej umowie pokazuje, jak bardzo urosło znaczenie polityczne mieszczaństwa szwabskiego w późnym średniowieczu.
Hrabstwa Wirtembergii-Urach i Wirtembergii-Stuttgart
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz