czwartek, 11 listopada 2021

Potajemna konwersja Wolfganga Wilhelma neuburskiego

 

Protestantyzm szerzył się w Rzeszy, ale trawił go rozłam na dwa wrogie sobie obozy: luterański pod przewodnictwem elektora-księcia Saksonii z rodu Wettinów i mniej liczny, ale bardzo żywy kalwiński pod przewodnictwem elektora-hrabiego Palatynatu Reńskiego z rodu Wittelsbachów. Wśród katolików wzmagała się gorliwość po Soborze Trydenckim, głównie za sprawą Jezuitów, którzy zyskiwali coraz większy wpływ na książąt, nakłaniając ich do prześladowania protestantów. Szczególną gorliwością religijną odznaczali się zawsze książęta bawarscy z rodu Wittelsbachów, wszystkich zaś w swojej arcykatolickości przewyższał Maksymilian I (pan. 1597-1651). Od początku swoich rządów stał się on przywódcą obozu katolickiego w Niemczech, ponieważ następcy cesarza Karola V z rodu Habsburgów zachowywali się powściągliwie ze względu na stosunki panujące w swoich krajach dziedzicznych oraz na potrzebę pomocy książąt protestanckich w obliczu zagrożenia ze strony Turcji.

 

Mimo tego zagrożenia ze wschodu spór w Rzeszy narastał. Pogłębiały go różnego rodzaju występki. Wystarczy chociażby wspomnieć casus wyjętego spod prawa miasta cesarskiego Donauwörth, czy też podniesione na Sejmie Rzeszy w Ratyzbonie w 1608 r.  żądania zwrotu dawnych dóbr kościelnych przejętych przez protestantów. Na dworach książąt protestanckich zapanował gorączkowy strach. Zagrożeni protestanccy książęta południowoniemieccy oraz wolne miasta cesarskie zawarły 14 maja 1608 r. w wiosce Ahausen, niedaleko Oettingen tzw. Unię, dla wspólnej obrony, zapraszając do niej pozostałych współwyznawców. Z czasem przystąpili do niej inni książęta i pewna liczba miast południowoniemieckich. Na czele Unii stał elektor Palatynatu Reńskiego Fryderyka IV, a książę Anhalt-Bernburg Chrystian II został wodzem ewentualnych sił zbrojnych związku. Do związku należał również hrabia-palatyn i książę Neuburga Filip Ludwik (pan. 1569-1614). Przywódcy Unii nawiązali stosunki ze Zjednoczonymi Prowincjami Niderlandzkimi oraz królem francuskim Henrykiem IV (pan. 1589-1610). W odpowiedzi na to katoliccy książęta duchowni Bawarii, Frankonii i Szwabii wraz z księciem bawarskim Maksymilianem I utworzyli w 1609 r. Ligę i weszli w porozumienie z Hiszpanią. Władzę zwierzchnią i kierownictwo wojskowe objął Maksymilian I. Z czasem dołączyli do niej inni katoliccy książęta, biskupi, prałaci i opaci.

 

Wojna zawisła na włosku w 1609 r. w związku z wygaśnięciem na chorym psychicznie Janie Wilhelmie (pan. 1592-1609) dynastii panującej w księstwach Jülich-Kleve-Berg i hrabstwach Marku i Ravensbergu oraz baronostwa Ravenstein. Dwoma głównymi pretendentami do spadku byli: elektor-margrabia Brandenburgii Jan Zygmunt oraz syn hrabiego-palatyna i księcia Neuburga, Wolfgang Wilhelm. Obaj luteranie.

 


 Wolfgang Wilhelm, hrabia-palatyn i książę Palatynatu-Neuburga, syn Filipa Ludwika i Anny księżniczki Jülich-Kleve-Berg

 

W Księstwie Pruskim, stanowiącym lenno polskie, w linii księcia Albrechta Hohenzollerna (pan. 1525-1568) jego syn Albrecht Fryderyk (pan. 1568-1618), który z powodu choroby umysłowej stał się nie zdolny do rządzenia, ożenił się jednak wcześniej z najstarszą z księżniczek Jülich-Kleve-Berg Marią Eleonorą, która wniosła w ten sposób do Domu Hohenzollernów godne uwagi roszczenia do tych księstw. Kiedy za zgodą strony polskiej kuratelę i rządy w Prusach Książęcych po linii ansbachskiej Hohenzollernów objęli elektorzy-margrabiowie brandenburscy, elektor-margrabia Joachim Fryderyk (pan. 1598-1608), ożenił się z Eleonorą, córką księcia pruskiego Albrechta Fryderyka i Marii Eleonory z Jülich-Kleve-Berg. Swego syna Jan Zygmunt, późniejszego elektora-margrabiego (pan. 1608-1619),  dla pewności, ożenił z jej siostrą Anną, księżniczką pruską. Podbudowało to dodatkowo uprawnienia Hohenzollernów brandenburskich do dziedzictwa Jülich-Kleve-Berg z jednej strony, a z drugiej do ubiegania się o zgodę królów polskich na sukcesję po Albrechcie Fryderyku w Księstwie Pruskim.

Swoje roszczenia do osamotnionego Księstwa Jülich-Kleve-Berg posiadali również hrabiowie-palatyni i książęta z Neuburga i Zweibrücken, którzy ze związków z księżniczkami Jülich-Kleve-Berg mieli synów. Byli to książę Neuburga Filip Ludwik, który w 1574 r. ożenił się z Anną, drugą siostrą ostatniego księcia Jülich-Kleve-Berg Jana Wilhelma, oraz jego młodszy brat książę Zweibrücken Jan I (pan. 1569-1604), który w 1579 r. poślubił młodszą siostrę Anny, a trzecią z pośród nich, Magdalenę. Jednak realne szansę na objęcie dziedzictwa po Janie Wilhelmie posiadał Filip Ludwik, ponieważ Księstwo Zweibrücken po śmierci Jana I w 1604 r. zostało podzielone między jego trzech synów: Jana II (pan. 1604-1635) który przejął Zweibrücken, Fryderyka Kazimierza (pan. 1604-1645) - Landsberg, i Jana Kazimierza (pan. 1604-1652) - Kleeburg. Byli oni zbyt słabi, aby wyegzekwować swoje roszczenia do spadku. Dodatkowo w 1610 r. między książętami z Neuburga i Zweibrücken wybuchł spór o to kto ma być opiekunem niepełnoletniego elektora  Palatynatu Reńskiego Fryderyka V. Zgodnie z postanowieniami „Złotej Bulli” z 1356 r. opiekę nad niepełnoletnim jeszcze Fryderykiem V oraz administrowanie Elektoratem Palatynatu Reńskiego sprawować miał najbliższy męski krewny. Był nim książę Neuburga Filip Ludwik. Jednak już przed śmiercią Fryderyk IV wyznaczył kalwińskiego księcia Zweibrücken, Jana II, na opiekuna i administratora Elektoratu. W ten sposób chciano wykluczyć luterańskiego Filipa Ludwika z kurateli nad małoletnim kalwinem Fryderykiem V. W związku z tym jesienią 1610 r. Fryderyk V dostał się pod opiekę Jana II, który przybył i zamieszkał w Heidelbergu. Filip Ludwik, który przybył prawie w tym samym czasie, nie został wpuszczony do Heidelbergu. Konsekwencją tego był ostry spór między dwoma tymi liniami Wittelsbachów.

 


 Jan II hrabia-palatyn i książę Palatynatu-Zweibrücken

 

Wracając jednak do księstwa Jülich-Kleve-Berg. Kolejnym pretendentem do wakującego księstwa był margrabia Burgau Karol, morganatyczny syn uksiążęconego hrabiego Tyrolu Ferdynanda II z dynastii Habsburgów. Roszczenia zgłaszał w imieniu swojej żony, Sybilli , czwartej spośród sióstr zmarłego Jana Wilhelma. Jednak na niekorzyść tej pary działał fakt, że nie mieli aktualnie dzieci, a po za tym Sybilla była czwarta w kolejce, ustępując miejsca starszym siostrom(!).

 


Zjednoczone księstwa Jülich-Kleve-Berg i hrabstwo Mark

 

Reprezentujący interesy Brandenburgii margrabia Ernest – brat elektora – zawarł z Neuburgiem, przy pośredniczącym udziale hrabiego krajowego heskiego Maurycego Uczonego, tymczasowe polubowne porozumienie dotyczące kwestii księstw - 10 czerwca 1609 r. w Dortmund uzgodniono wspólne rządy w księstwach (kondominium). Stany księstwa złożyły hołd obu władcom. Cesarz Rudolf II odmówił uznania współrządów Neuburczyka i Brandenburczyka nad dolnoreńskimi księstwami, których komisarzem cesarskim mianował biskupa Pasawy i Strasburga Leopolda V Habsburga. W taki o to sposób główna twierdza w kraju, Jülich, pozostała w rękach cesarza. Wzmogło to niepokój wśród protestantów. W 1610 r. Brandenburgia przyłączyła się do Unii protestanckiej, co oznaczało jawne zerwanie z cesarzem. Jednak już w 1610 r. Francja i Niderlandy wymusiły na Leopoldzie V opuszczenie Jülich. W odwecie 7 lipca 1610 r. cesarz Rudolf II oświadczył, że wakujące lenno przekazuje elektorowi-księciu Saksonii Chrystianowi II z rodu Wettinów, którego brat i następca Jan Jerzy ożenił się w 1607 r. z córką księcia pruskiego Albrechta Fryderyka i Marii Eleonory, Magdaleną Sybillą. W ten sposób cesarz zaszachował Brandenburgię od południa, gdyż Saksonia zagroziła wręcz wtargnięciem w granice Marchii, gdyby ta wysłała wojska nad Ren. Oznaczałoby to wzmocnienie obozu habsburskiego i Unia protestancka zwróciła się o pomoc do Francji. Tylko śmierć Henryka IV, zamordowanego przez katolickiego fanatyka w 1610 r. odwlekła starcie zbrojne. W celu zapobieżenia konfliktu zbrojnego z Saksonią i cesarzem Berlin zabiegał o porozumienie z Dreznem. Zabiegi te doprowadziły 21 marca 1611 r. do zawarcia w Jüteborgu porozumienia, w którym elektor-margrabia Jan Zygmunt zaakceptował roszczenia Saksonii.

Porozumienie Brandenburgii z Saksonią nie miało większych konsekwencji, gdyż elektor Chrystian II wkrótce po porozumieniu zmarł, ponadto Neuburczyk zdecydowanie przeciwstawił się dopuszczeniu Saksonii do udziału w podziale spadku. Wolfgang Wilhelm dostrzegając dla siebie niebezpieczeństwo we wzajemnym zbliżeniu pomiędzy Berlinem a Dreznem, sam spróbował ryzykownej gry dyplomatycznej tzn. zbliżyć się do obozu katolickiego.

W tym czasie elektor brandenburski Jan Zygmunt, aby pozyskać sobie ludność wymienionych księstw oraz Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, przeszedł w 1613 r. na kalwinizm, a następnie w 1615 r. oświadczył, że rezygnuje z przysługującego mu na mocy augsburskiego pokoju religijnego prawa do narzucania swojego wyznania poddanym. Była to jak na ówczesne czasy rzecz niespotykana. Ze swej strony Wolfgang Wilhelm, syn Filipa Ludwika i Anny Jülich-Kleve-Berg, aby uzyskać poparcie cesarza, dworu madryckiego oraz arcybiskupa-elektora Kolonii Ferdynanda (pan. 1612-1650), pochodzącego z bawarskiej linii Wittelsbachów, rozpoczął dość ryzykowną grę na dwa fronty. Miało to jeszcze bardziej wzmocnić jego szanse do spadku i uzyskać przychylność Bawarii, a tym samym uzyskać przewagę nad Domem Hohenzollernów.

 


 Maksymilian , książę Bawarii i przywódca katolików w Rzeszy

 

Wolfgang Wilhelm i Maksymilian I bawarski znali się od młodzieńczych lat. Przyjaźnili się. Maksymilian, gdy nie studiował, lubił podróżować. Jeździł zarówno na dwór rodziców w Monachium, jak i do Eichstätt, a zwłaszcza do Neuburga nad Dunajem. Jego ojcu, księciu Wilhelmowi V bawarskiemu, nie podobało się, że Maksymilian często odwiedzał luterański dwór neuburski. Dlatego też, zawsze musiał prosić o pozwolenie na ten wyjazd. Jego ojciec zawsze wysyłał z nim jezuitę Grzegorza z Walencji. Maksymilian był wielkim miłośnikiem polowań i na zalesionym terenie księstwa neuburskiego mógł się oddawać tej przyjemności. Ale Wolfgang Wilhelm również lubił przebywać na dworze w Monachium.


 Grzegorz z Walencji, jezuita, teolog i wpływowy doradca książąt bawarskich

 

Już pod koniec 1611 r. Wolfgang Wilhelm przybył na książęcy dwór bawarski w Monachium w celu omówienia z Maksymilianem różnych spraw związanych z księstwem Jülich-Kleve-Berg. Podczas tej wizyty powiedział Maksymilianowi, że zwiąże się bliższymi więzami rodzinnymi z bawarskim domem panującym i że byłby bardzo szczęśliwy, gdyby mógł poprosić o rękę jego siostry Magdaleny. Na wypadek, gdyby Magdalena została jego żoną, zaproponował, że ona i jej cały dwór i otoczenie „powinno być całkowicie wolne i nieskrępowane” w swojej religii. Maksymilian z zadowoleniem przyjął deklarację Wolfganga Wilhelma i zapewnił go, że mimo całej przyjaźni, różnice religijne mogą stanowić przeszkodę. Mimo wszystko przekazał sprawę swojemu ojcu Wilhelmowi V. Z tą odpowiedzią Wolfgang Wilhelm powrócił do Neuburga.

 


Wilhelm V Pobożny, książę Bawarii

 

Obaj książęta bawarscy postanowili bardzo szybko udzielić księciu neuburskiemu odpowiedzi. Podkreślili, że nie mają nic przeciwko niemu, jego pozycji ani jego rodzinie, ale problemem są różnice religijne. Dlatego też, Maksymilian powiadomił Wolfganga Wilhelma, że ​​powinien przysłać jednego ze swoich posłów, aby negocjować z nim tą kwestię. Rozmowy rozpoczęły się w Monachium. Maksymilian polecił posłowi z Neuburga, aby przekazał Wolfgangowi Wilhelmowi, że on i jego ojciec, tak jak wcześniej, są mu oddani. Ponieważ jednak nigdy wcześniej w historii bawarski dom panujący nie zgodził się na małżeństwo księcia lub księżniczki o różnych wyznaniach, prosili go aby rozważył, idąc za wzorem swoich przodków, względy religijne.

Gdyby jednak Wolfgang Wilhelm zdecydował się posłuchać jego rady i „dał się poprowadzić właściwą drogą” poprzez nauczanie religii katolickiej, nie tylko doszłoby do małżeństwa, którego sobie życzył, ale także poparłby go w sporze o sukcesję w krajach nad Dolnym Renem.

 

Rozpoczęły się rokowania w Neuburgu i poseł wrócił do Monachium, aby dostarczyć odpowiedź od księcia neuburskiego. Dano do zrozumienia, że ​​Wolfgang Wilhelm spodziewał się lepszej odpowiedzi. To nie pierwszy raz, kiedy ludzie różnych wyznań biorą ślub. Dodatkowo stwierdził ponownie, że Magdalena i cała jej świta będą mieli gwarancje, że mogą swobodnie i bez przeszkód praktykować swoją religię. Neuburczyk przypomniał, że w Düsseldorfie, stolicy i rezydencji stanów księstwa Julich-Kleve-Berg, „są wszystkie kościoły katolickie”. „Bardziej szanowana” i większa część szlachty to katolicy. On sam zagwarantuje, że ta katolicka szlachta będzie „chroniona w każdy możliwy sposób” i będzie troszczyć się o ich dobro.

Przyniosłoby to korzyści tamtejszemu Kościołowi katolickiemu. Elektor- arcybiskup Kolonii Ferdynand, brat Maksymiliana, mógłby zadbać o to, aby ich siostra Magdalena była całkowicie wolna w swoich praktykach religijnych.

Sam Wolfgang Wilhelm, dzięki kontaktom z katolicką żoną, miałby większe niż dotychczas możliwości poznania wiary katolickiej. Gdyby jednak Maksymilian nie był usatysfakcjonowany tymi propozycjami, książę Wolfgang Wilhelm da się namówić na przyjazd do Monachium na religijną dysputę, aby jeszcze wyraźniej zademonstrować swoją dawną przyjaźń z Maksymilianem.

Księciu bawarskiemu spodobała się ta oferta. Miał nadzieję, że w przemówieniu religijnym uda mu się pokazać przyjacielowi „jego błąd w religii” i być może nakłoni go to do przejścia na katolicyzm.

 

Już 20 kwietnia i 9 maja 1612 r. książę neuburski – wierny wyznawca religii luterańskiej, teologicznie wykształcony i doświadczony w dysputach - przybył do Monachium na tajne rozmowy religijne. Czuł się coraz bardziej przytłoczony przez książąt bawarskich, którzy planowali jego nawrócenie od 1599 r. Doskonale też zdawał sobie sprawę iż to z tego powodu odrzucali obiecujące małżeństwo z Magdaleną.

Ale ponieważ różnice religijne były przeszkodą, Wolfgang Wilhelm chciał, jak później stwierdził w liście do cesarskiego ministra w Wiedniu, biskupa Melchiora Klesla, nawrócić księcia Maksymiliana na luteranizm.

 

Na przełomie 1612/1613 r. Wolfgang Wilhelm za wiedzą rodziców przebywał na dworze bawarskim w Monachium, aby omówić z księciem Maksymilianem procedury planowanej komisji cesarskiej w Erfurcie, w trakcie której miały być rozpatrzone i wyjaśnione roszczenia do osieroconego księstwa Jülich-Kleve-Berg.

 

10 stycznia 1613 r. Wolfgang Wilhelma poinformował swojego ojca Filipa Ludwika, o swoich staraniach o rękę Magdaleny bawarskiej. Filip Ludwik jako wytrawny polityk i „chytry lis” przychylnie odniósł się do planów syna.  

Już dużo wcześniej ojciec poprosił młodego Neuburczyka, aby rozważył ślub. Ale Wolfgang Wilhelm, mający już 34 lata, odpowiedział ojcu, że może pojąć za żonę tylko taką kobietę, której dom wesprze go w walce o dziedzictwo nad Dolnym Renem. Pod tym względem nie mógł liczyć na Brandenburgię. Wiosną 1613 r. nie powiódł się jego projekt małżeństwa z najstarszą córką elektora Jana Zygmunta i Anny pruskiej, księżniczką brandenburską Anną Zofią. Kiedy Wolfgang Wilhelm zabiegał o rękę tej księżniczki i jednocześnie prosił o pozostawienie mu całego dziedzictwa Jülich-Kleve-Berg, Jan Zygmunt dał się tak bardzo ponieść swojemu gwałtownemu temperamentowi, że spoliczkował Neuburczyka. Było to jawną zniewagą i w naturalny sposób podzieliło oba domy książęce. Filip Ludwik powiedział wówczas, że małżeństwo było z jego strony bardzo pożądane, „aby nasi poddani trzymali się nauki Ewangelii, a Kalwini nie popadli w straszne błędy”.

 


 Jan Zygmunt, elektor-margrabia brandenburski

 

Co do planów ożenku z Magdaleną, to związek z Bawarią nie był przeciwko Filipowi Ludwikowi. Dlatego też stary Neuburczyk, oświadczył: „Lepsze małżeństwo prawdopodobnie nie jest możliwe dla mojego syna, a to jest tak jasne, że nie wymaga szczegółowej dyskusji. Jedynie różnica w religii jest niepokojąca, ponieważ najwyższa jedność, zwłaszcza w odniesieniu do przekonań religijnych, uszczęśliwia małżeństwo. Jednak różnice religijne nie są zakazane w Słowie Bożym; Można mieć nadzieję i poważnie patrzeć na to, że ktoś porównuje się pod względem religii na korzystnych warunkach; a tak, sama księżniczka może przejść na Kościół luterański”.

 

Filip Ludwik nie zapomniał też o polityce. Zaproponował również udział rodziny  książęcej w podtrzymaniu negocjacji z domem bawarskim. Wydał rozkaz rozpoczęcia rokowań w Monachium, ale z dyplomatyczną wprawą. Poinstruował syna i posłów, że narzekania na Hohenzollernów nie mogą być zbyt duże, aby Wittelsbachowie bawarscy nie wykorzystali trudnego położenia politycznego książąt neuburskich i nie postawili im zbyt twardych warunków.

Filip Ludwik rozważył więc ze zwykłą przezornością wszystkie korzyści, jakie mogą wyniknąć z sojuszu z Bawarią. Jego obawy religijne zmniejszyła nadzieja, że księżniczka Magdalena nawróci się na luteranizm.

 


 Filip Ludwik hrabia-palatyn i książę Palatynatu-Neuburga

 

W następnych miesiącach książęta bawarscy Maksymilian I i jego ojciec Wilhelm V poprosili Wolfganga Wilhelma o studiowanie katolickich pism - a zwłaszcza katechizmu Petrusa Canisusa – i omówienie ich z nimi i niektórymi ojcami jezuitami podczas jego pobytów w Monachium, które stawały się coraz częstsze. Wolfgang Wilhelm, po początkowej niechęci, poddał się tej procedurze z należytą starannością i coraz większą gorliwością, co dodatkowo podsycał fakt, że komisja cesarska w Erfurcie nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć w sprawie dziedzictwa w księstwie Jülich-Kleve-Berg, co młody Neuburczyk postrzegał również jako swoją osobistą porażkę.

 

Wolfgang Wilhelm całkowicie stracił nadzieję na poparcie neburskich roszczeń przez luterańskich książąt Rzeszy i, nie tylko pod tym wrażeniem, postanowił nawrócić się, aby uzyskać oparcie w obozie katolickim, które obiecał mu ojciec i bracia jego bawarskiej oblubienicy.

 


 Magdalena, księżniczka bawarska, kandydatka na żonę Wolfganga Wilhelma

 

Już wiosną 1613 r. na prośbę Wolfganga Wilhelma Maksymilian kazał sporządzić raport do Rzymu o planowanej konwersji i poprosił papieża o udzielenie dyspensy na małżeństwo  z Magdaleną z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa. Dziadkiem Wolfganga Wilhelma ze strony matki był książę Jülich-Kleve-Berg Wilhelm V Bogaty. Po raz drugi ożenił się 18 lipca 1546 r. z arcyksiężną Marią Habsburg, córką przyszłego cesarza Ferdynanda I. Jego matka Anna była córką tej dwójki. Natomiast babką Magdaleny ze strony ojca była Anna Austriaczka, również córka cesarza Ferdynanda I. Jej synem był Wilhelm V bawarski, ojciec Magdaleny.

 

Do Rzymu wyszła informacja, że Wolfgang Wilhelm jest zdecydowany kontynuować swoje nawrócenie z całą odwagą. Czytał z niepodzielną uwagą ojców Kościoła i księgi, które polecał mu Maksymilian i starał się jak najdokładniej ich nauczyć. Prosił Maksymiliana, aby wspierał go w modlitwach, aby Bóg udzielił mu błogosławieństwa i łaski, aby mógł dojść do pełnego poznania prawd wiary. Maksymilian zrobił też wszystko, aby wzmocnić swoje postanowienie. Wreszcie Maksymilian poprosił papieża, aby zaopiekował się młodym Neuburczykiem posiadającym katolickie podstawy, „co dałoby mu więcej odwagi i siły do ​​przezwyciężenia wszelkich przeszkód i wątpliwości”.

 

Zanim nadeszła odpowiedź z Rzymu, Wolfgang Wilhelm był już członkiem Kościoła katolickiego. Nie jest pewne, czy to niepewność jego własnej sytuacji politycznej, czy może zmiana przekonań religijnych, doprowadziły Neuburczyka do ​​tej decyzji. Jednak to drugie wydaje się pewniejsze.  Ale należy pamiętać, że zawiedzione nadzieje związane z erfurcką komisją cesarską, sprawiły, że Wolfgang Wilhelm z większą determinacją szukał zbliżenia z Wittelsbachami bawarskim. Na tym polu dużą aktywnością wykazał się również madrycki dwór Habsburgów hiszpańskich, który poprzez swojego ambasadora Balthasara de Zunigę, skłaniał młodego Neuburczyka w stronę bawarskich Wittelsbachów. 

 

Na podstawie pamiętników Wolfganga Wilhelma można zestawić chronologię jego działania w roku 1613:

24 luty – Młody Neuburczyk bada swoje szanse na połączenie się z domem bawarskim, przy czym z dzisiejszej perspektywy czasu wydaje się dość naiwne przekonanie Neuburczyka, że Magdalena jako jego żona może zostać luteranką.

W drugim kroku książę zaproponował Magdalenie pozostanie przy wierze katolickiej i zezwolił na jej praktykowanie w prywatnych pokojach.

7 kwietnia - Wolfgang Wilhelm dostrzegł po otrzymaniu listu od posła-mediatora, że próbuje się go nakłonić do odstępstwa od wiary luterańskiej i dlatego też, udzielono posłowi pozytywnej odpowiedzi na mariaż z Magdaleną.

Tydzień później - Po oficjalnym rozpoczęciu starań o rękę Magdaleny codziennie odbywają się szeroko zakrojone rozmowy religijne z jezuitami monachijskimi, połączone z przedstawianiem propozycji politycznych, a przede wszystkim militarnych korzyści, jakie przyniosłaby mu jego konwersja na katolicyzm.

9 maja - Wolfgang Wilhelm prosi Maksymiliana, aby powiedział mu, jak się sprawy mają z jego staraniami o rękę Magdaleny.

10 maja - Bawarczyk obiecuje udzielić wsparcia militarnego młodemu Neuburczykowi,

11 maja i później - Po raz pierwszy, a potem kolejny raz i znowu widzimy zapiski świadczące o czytaniu przez księcia (prawdopodobnie małego) katechizmu Petrusa Canisiusa,

11 czerwca - Wolfgang Wilhelm odnotował: „Zaślubiny Maxa ze mną za pomocą pierścionka”, należy to odczytywać jako symboliczny gest pełnej zgody między dwoma Wittelsbachami.

29 czerwca - „Littera prima”, czyli pierwszy list do Magdaleny.

29 czerwca – Doszło do przysięgi małżeńskiej.

5 lipca - Wolfgang Wilhelm po raz pierwszy pochwalił religię katolicką, którą wcześniej zawsze określał mianem „papistów” – jest to wyraźny znak wewnętrznego nawrócenia.

8/9 lipca - W tych dniach Wolfgang Wilhelm sporządza „deklarację religijną” i przekazuje ją Maksymilianowi, który ją aprobuje.

19 lipca - Obszerne wyznanie wiary, napisane odręcznie w momencie nawrócenia, oparte na uchwałach Soboru Trydenckiego, a także wyjaśnienie przyczyn zmiany wiary, datuje się podobno na 19 lipca. Wolfgang Wilhelm potwierdził credo listem i pieczęcią. Obecni przy tym byli książęta bawarscy: Wilhelm V, Maksymilian I i jego młodsi bracia arcybiskup Kolonii Ferdynand i Albrecht VI Leuchtenbergski oraz spowiednik.

Po akcie konwersji, Neuburczyk ślubował „że on będzie bronić i wyznawać tą jedyną prawdziwą zbawczą wiarę, którą dobrowolnie wyznaje i którą jako prawdomówny z Bożą pomocą i wsparciem pragnie zachować i wyznawać aż do ostatniego westchnienia swojego życia, jeśli Bóg dopomoże jemu i jego Święta Ewangelia”.

Następnie Wolfgang Wilhelm zapisuje w swoim pamiętniku zaszyfrowane informacje na temat jego faktycznego nawrócenia. 

4 października - Wolfgang Wilhelm napisał szyfrem w swoim pamiętniku: „... z Maximiliano niedocenianym jak nigdy jutrzejszy dzień zacznie się od "confessio communicatio et profesio secreto" [czyli spowiedź, komunia święta i sekretne wyznanie wiary].

5 października – pod tą datą mamy wykonanie konwersji w kaplicy książęcej po czym następuje msza święta, w której biorą udział arcybiskup Kolonii Ferdynand i jego ojciec Wilhelm V bawarski.

 

W aktach konfesyjnych Neuburczyka znajdują się również podziękowania Wolfganga Wilhelma dla Maksymiliana. Katolicki symbol wiary znajduje się na końcu wyznania, co Wolfgang Wilhelm potwierdził swoją pieczęcią i podpisem.

 

Jednak sprawa konfesji księcia neuburskiego to była dopiero połowa drogi ku małżeństwu z katolicką księżniczką Bawarii i to jest temat na kolejny post "Negocjacje w sprawie ślubu Wolfganga Wilhelma z Magdaleną bawarską"

 

https://historix-tours.blogspot.com/2021/11/negocjacje-w-sprawie-slubu-wolfganga.html 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna domowa w Norwegii w latach 1130-1240

 Tradycyjnie Harald I Pięknowłosy (Hårfagre) jest uważany za króla, który zjednoczył Norwegię uwieńczoną zwycięską bitwą w Hafrsfjördzie (da...